Na luzie - Hallerowo, czyli Władysławowo

Hallerowo, czyli Władysławowo

Generał Józef Haller to postać znana miłośnikom historii, jak też mieszkańcom Pomorza. Walczył na wielu frontach w obronie polskich granic i zachowania polskości. 10 lutego 1920, razem z ministrem spraw wewnętrznych Stanisławem Wojciechowskim,  dokonał symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem.

Następnego dnia wypłynął kutrem Gwiazda Morza w pierwszy rejs pod polską banderą. Mimo że była to zima, a krajobraz wokół raczej nie był zachwycający (wyniszczające czasy zaborów, do tego lód i śnieg), to jednak zachwycił się roztaczającym się wokół widokiem, a przede wszystkim czuł radość z powodu odzyskania przez Polskę dostępu do morza. Postanowił zakupić 20 hektarów ziemi w okolicy Wielkiej Wsi. Posiadłość zapisano w księgach jako Hallerowo. Zbudował tam drewniany dom, znany jako Hallerówka, który chętnie odwiedzali ludzie związani z generałem, jego przyjaciele i ich bliscy.

Oficerska osada zaczęła się rozwijać po roku 1926, kiedy to powstało Stowarzyszenie Przyjaciół Hallerowa. Wówczas zaczęto budować drogi, pensjonaty, powstała stacja kolejowa, a także kaplica św. Wojciecha, założono park. W ten sposób Hallerowo stało się ekskluzywnym kurortem. Chętnie odwiedzali go nie tylko wojskowi, ale też arystokracja, artyści, literaci. W 1963 roku Hallerowo i Wielka Wieś zostały ze sobą połączone i nazwane Władysławowem. Po dawnych atrakcjach kurortu dzisiaj niewiele zostało. W domu generała od 1990 roku mieści się Centrum Pamięci Generała Józefa Halerra i Jego Żołnierzy. W znajdującym się w pobliżu domu jego adiutanta, Jana Dworzańskiego, znalazło miejsce Muzeum Przyrodnicze Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.

Fotografia: Wikipedia, Autor: Alfisti gd
Licencja: Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0
 
 

schowek

0

Imię i nazwisko *

Twój adres e-mail *

Twój numer tel.

Temat wiadomości *

Treść wiadomości *
  • Schowek pozwala na dodawanie interesujących Cię obiektów noclegowych i póŸniejszą ich analizę.
  • Schowek "pamięta" dodane obiekty, nawet po wyłączeniu przeglądarki.
  • Dzięki schowkowi można wysłać wiadomoœć e-mail do kilku obiektów jednocześnie.
    W tym celu zaznacz interesujące obiekty i przejdź do opcji "Wyślij mail do wybranych obiektów".
  • Aby zminimalizować schowek, kliknij na     
  • Aby ukryć schowek, kliknij na     
  • Aby przywrócić schowek, kliknij na pokaż schowek dodaj na górze strony lub      w dolnej części, po lewej stronie.