Władysławowo - oceny wg. turystów:
średnia 3.73 na podstawie 167 opinii

Jakie naprawdę jest Władysławowo? - warto wiedzieć jadąc po raz pierwszy

Władysławowo to od wielu lat jedno z najchętniej odwiedzanych miast nad polskim morzem. Malownicza lokalizacja i doskonale rozwinięta infrastruktura turystyczna przyciąga tu nawet najbardziej wybrednych urlopowiczów. Wystarczy przejść się po tutejszej promenadzie, by zrozumieć fenomen „Władka”. Władysławowo leży między Jastarnią, a Jastrzębią Górą...Teoria i historia


Pierwsze wzmianki o osadzie w miejscu dzisiejszego Władysławowa pochodzą już z XIV w. Jej rozwój przypada jednak na wiek XVII, kiedy to król Władysław IV wzniósł w okolicy dwa forty obronne – Władysławów i Kazimierzów. W roku 1636 powstał zaś port Władysławowo. Aż do lat 20. XX w. używano jednak starszej nazwy miejscowości – Wielka Wieś.Kolejny rozkwit miasto przeżyło w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Jeden z żołnierzy gen. Hallera, Henryk Bagiński, kupił tu kawałek ziemi i na cześć dowódcy nazwał go Hallerowem. Kilka lat później, w roku 1929, wybudowano stację kolejową Wielka Wieś – Hallerowo, a wiosną 1938 r. do użytku oddano port rybacki. Na cześć fundatora pierwszego portu w tym miejscu, króla Władysława, nazwano go Władysławowem. 


W czasach powojennych tereny Wielkiej Wsi i kilku okolicznych osiedli połączono w jedną jednostkę administracyjną – Władysławowo, które otrzymało prawa miejskie w 1963 r. Od tamtej pory stało się jednym z ulubionych urlopowych miejsc nad morzem – powstało tu wiele ośrodków wypoczynkowych, pensjonatów, hoteli...W okolicy władysławowskiej promenady utworzono w roku 2000 pierwszą w Polsce Aleję Gwiazd Sportu. Swoje gwiazdki mają tam najważniejsze postaci polskiego sportu: zarówno te już historyczne i legendarne, jak choćby zdobywczyni pierwszego złotego medalu olimpijskiego dla Polski Halina Konopacka, jak i mistrzowie będący na topie w ostatnich latach. Wśród najnowszych wyróżnień znaleźć można m.in. kulomiota Tomasza Majewskiego czy dyskobola Piotra Małachowskiego.Władysławowo dzisiaj – oczami turystów: 


Władysławowo to świetne miejsce, w którym niektórzy turyści nawet dorastają – najpierw spędzają tu letnie miesiące na koloniach i obozach młodzieżowych, później przyjeżdżają tutaj poimprezować ze znajomymi, a kiedy już założą rodzinki, chętnie wybierają się tu na urlop razem z nimi. To miejsce ciągle tętniące życiem – w letnich miesiącach turystów jest tu naprawdę dużo. Nic dziwnego – mnóstwo tutaj knajpek, barów, restauracji, kawiarni, pubów... Ścisłe centrum Władysławowa znajduje się tuż obok zabytkowej stacji kolejowej. Tutaj znajdziemy głównie sklepy, pocztę, bank oraz kilka kawiarni i restauracji. Kilkaset metrów dalej, idąc w stronę morza, odnajdziemy sławną promenadę – można tu dobrze zjeść (szczególnie w jednej z licznych smażalni – ach, rybka nad morzem, symbol wakacji!), kupić pamiątki... A przede wszystkim – ten bulwar prowadzi na plażę!


Plaża we Władysławowie jest wielka i bardzo szeroka. Piasek jest tu drobniutki i złocisty. Spokojnie można pluskać się w morzu pod czujnym okiem ratowników WOPR. Przy prawie każdym z wielu wyjść na plażę znajdują się bary plażowe, gdzie można zaopatrzyć się w piwko, lody, coś do jedzenia. Zawsze gra tu też muzyka – najczęściej w eter leci Radio Kaszebe, czyli jedyna polska rozgłośnia radiowa nadająca w języku kaszubskim! To jedyna w swoim rodzaju okazja, aby posłuchać tego języka ;) Spokojnie – oprócz rozmów w gwarze radio nadaje głównie aktualne największe hity, więc nic z klimatu wakacji nas nie ominie.Atrakcji dla małych i dużych tu co niemiara. Niedaleko od centrum co roku rozbija się wielkie wesołe miasteczko z karuzelami, kolejkami i prawdziwym hitem – widokowym diabelskim młynem na wzór London Eye. Przy ładnej pogody z wagoników rozciąga się przepiękny widok na całą Mierzeję Helską – robi niesamowite wrażenie! Poza tym można wybrać się też na tor gokartowy, odwiedzić latarnię morską albo wybrać się na wycieczkę do fokarium na Helu (ok. 30 km, można tanio dojechać koleją). Władysławowo, z racji położenia nad Zatoką Pucką, jest też rajem dla wielbicieli sportów wodnych. Panują tu świetne warunki do uprawiania windsurfingu i kitesurfingu.Władysławowo, zwane też pieszczotliwie „Władkiem”, bije rekordy popularności wśród nadbałtyckich miejscowości. To prawdziwy kurort przez duże K – niczego tu nie brakuje, atmosfera jest prawdziwie urlopowa. Ci, którzy jeszcze tu nie byli, są ubożsi o prawdziwy relaks i nadmorską beztroskę w niepowtarzalnym wydaniu. Warto szybko to nadrobić i czym prędzej przyjechać do Władysławowa!


Port we Władysławowie


PlażaBajkowa zima we Władysławowie


Zima na Zatoce Puckiej


 

Port Władysławowo


Władysławowo może poszczycić się jednym z największych portów na Bałtyku. 

Port rybacki we Władysławowie zbudowany został w latach 1935 - 38 i obecnie jest jednym z największych portów na Bałtyku. Władysławowski port jest położony na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego, na północnym krańcu Pobrzeża Kaszubskiego. Stanowi on bazę i schronienie dla jednostek pływający, w szczególności kutrów rybackich. Każdy spacerowicz, wczasowicz wypoczywający w mieście czy okolicach, kieruję swoje kroki do portu. Port jest udostępniony dla turystów, falochron zachodni pełni rolę promenady spacerowej przy którym w sezonie letnim cumują statki turystyczne oferujące wycieczki po morzu.


port


Noclegi we Władysławowie


Noclegi we Władysławowie są bardzo urozmaicone.  Władysławowo może poszyczycić się dużą bazą noclegową: pokoje gościnne, domki, apartamenty, hotele, kwatera prywatna, pensjonaty, dom wypoczynkowy. Oferty na każdą kiszeń. Praktycznie każdy obiekt ma własny plac zabaw. Wakacje we Władysławowie będą udane i niezapomniane. Władysławowo to oferty noclegowe dla każdego. 

 

Ciekawostki-Władysławowo 


Dlaczego Władysławowo?


Władysławowo jest niewielkim miastem położonym w północnej części kraju. Dzięki temu, że zlokalizowane ono jest na samym Bałtykiem, każdego roku w sezonie wakacyjnym odwiedzane jest przez tysiące turystów nie tylko z Polski, ale także i za granicy. Jeśli nie wiesz w jakim nadmorskim kurorcie spędzić kolejne rodzinne wakacje to koniecznie weź pod uwagę Władysławowo. Miejsce to pochwalić może się jednymi z najpiękniejszych i największych plaż, które latem zapełniają się turystami. Oprócz plaż, Władysławowo pochwalić może się także całą masą innych atrakcji turystycznych - dla dorosłych i dzieci, przez co też sprzyja urlopowaniu w gronie rodzinnym. Osoby, które lubią poznawać historię odwiedzanych przez siebie miejsc z pewnością nie będą się tutaj nudzić. 


We Władysławowie zjesz także zdrową i smaczną rybkę oraz spróbujesz okolicznych specjałów. Malownicze krajobrazy, urodzajna natura, piękne plaże - takie właśnie jest Władysławowo. 


Kąpieliska i inne atrakcje


We Władysławowie podobnie jak w każdym innym nadmorskim kurorcie, wczasowiczom udostępniane są plaże strzeżone oraz niestrzeżone. Rodzinom z małymi dziećmi wskazany jest w szczególności wypoczynek na kąpieliskach strzeżonych, gdzie o bezpieczeństwo plażowiczów dbają odpowiednio wykwalifikowani ratownicy. Władysławowo posiada aż pięć dużych strzeżonych plaż, które w okresie wakacyjnym dodatkowo wyposażane są w inne atrakcje turystyczne. Na plażach we Władysławowie nie brakuje zjeżdżalni wodnych dla dzieci, wypożyczalni sprzętu sportowego tj.: skutery wodne czy motorówki, punktów gastronomicznych itp. Na jednej z plaż ulokowana została także siedziba lokalnego Radia Władek, którego audycji słuchać mogą nie tylko okoliczni mieszkańcy, ale i turyści.

 

pokoje


Aleja Gwiazd Sportu we Władysławowie


Jest to pierwsza w Polsce aleja poświęcona sportowcom polskim i zagranicznym. Powstała z inicjatywy Jerzego Szczepanowskiego, Macieja Baranowskiego oraz burmistrza Władysławowa Adama Drzeżdżona w 2000 roku.

 

apartamenty

 

Skwer Szotland WładysławowoWe Władysławowie w dzielnicy Szotland na skrzyżowaniu ulic Łąkowej i Bohaterów Kaszubskich znajduję się skwer. Strefa rekreacyjna wyposażona w stoły do ping-ponga czy do gry w szachy, altany wraz z miejscem do grillowania, boisko do siatkówki plażowej, urządzenia fitness oraz duży plac zabaw dla dzieci.

 

władysławowo

 

Wieża Widokowa - Dom Rybaka Władysławowo 


Jedną z atrakcji Władysławowa jest znajdująca się w centrum miasta najwyższa budowla Dom Rybaka z wieżą widokową. Po wejściu na nią można zobaczyć piękny widok na Półwysep Helski, przylądek Rozewie z latarnią morską, przepiękną panoramę miasta, Morze Bałtyckie oraz Zatokę Pucką. Widać liczne apartamenty, domki, pokoje gościnne i hotele. W naszej ofercie znajdziesz ponad 185 sprawdzonych noclegów we Władysławowie. 


 

 

duży plac zabaw - Lunapark Władysławowo

Pomeranki we Władysławowie 

 

O tym, że Władysławowo posiada jeden z największych morskich portów zapewne już wiesz, ale czy wiesz coś więcej na temat łodzi jakie w okresie wakacyjnym można spotkać u jego brzegów? Tradycyjne kaszubskie pomeranki są jedną z głównych atrakcji turystycznych jakimi pochwalić się może Władysławowo. Chcesz wiedzieć czym na tle innych łodzi wyróżniają się pomeranki?


Dzisiejsze pomeranki są wiernymi replikami łodzi budowanych przez osadników w XIX wieku. Dawniej wykorzystywano je do połowów ryb takich jak: szprotki, łososie i flądry, obecnie są one użytkowane jako jedna z wielu turystycznych rozrywek rekreacyjnych. Oryginalne drewniane kaszubskie łodzie można podziwiać m.in. w Muzeum Rybołówstwa w Helu, pomeranki stacjonujące w portach są replikami, wykonanymi na wzór tych oryginalnych. Wiele nadmorskich warsztatów szkutniczych do dzisiaj zajmuje się tworzeniem pomeranek na specjalne zamówienie.


 

Drewniany palikowy falochron w zimie


Od nasady Półwyspu Helskiego po Kuźnicę Helską od strony pełnego morza, plażę półwyspu chronią drewniane pale. Czy widzieliście taki falochron zimową porą?
O to kilka ujęć jak potrafi się zmieniać pod wpływem mrozu i fal morskich drewniana konstrukcja. Koniecznie musisz przyjechać i zobaczyć to na własne oczy. 

A może do Władysławowa na ryby?

 

Zastanawiasz się, gdzie w tym roku warto byłoby wybrać się na wakacyjny urlop? Jak połączyć przyjemne z pożytecznym? Decydując się na kolejne rodzinne wakacje nad polskim morzem wcale nie musisz się nudzić. Podczas gdy Twoja żona wraz z dziećmi wypoczywać będzie na plaży, możesz w tym czasie skorzystać z organizowanych przez kluby wędkarskie morskich wypraw na ryby. Nie tylko odpoczniesz w sposób taki jaki lubisz najbardziej, ale także poszerzysz dotychczas zdobytą wiedzę w zakresie wędkarstwa. Niezależnie od wyboru ośrodka, wszystkie wyprawy określane są mianem tzw. wypraw na dorsza. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta, w rejonie Władysławowa zlokalizowane są duże ławice dorszy, dlatego też ten gatunek ryb najczęściej widnieje w kartach menu okolicznych restauracji. Co więcej, samodzielnie złowioną rybkę wypatroszysz wraz z pomocą instruktora a następnie zabierzesz do domu by móc przygotować smaczną kolację dla swojej rodziny

 

Warto zobaczyć
Warto wiedzieć
Władysławowo TOP restauracji

Gdzie warto zjeść we Władysławowie? Zapoznaj się z naszym subiektywnym przewodnikiem po najsmaczniejszych miejscach. 

czytaj więcej
Jakie naprawdę jest Władysławowo? - warto wiedzieć jadąc po raz pierwszy

Władysławowo to od wielu lat jedno z najchętniej odwiedzanych miast nad polskim morzem. Malownicza lokalizacja i doskonale rozwinięta infrastruktura turystyczna przyciąga tu nawet najbardziej wybrednych urlopowiczów. Wystarczy przejść się po tutejszej promenadzie, by zrozumieć fenomen „Władka”. Władysławowo leży między Chałupami a Karwią...

czytaj więcej
Najczęściej zadawane pytania o Władysławowie

Przygotowaliśmy zestawienie najczęściej zadawanych pytań nt Władysławowa oraz odpowiedzi na nie. 

czytaj więcej
Rejsy szybką motorówką – Władysławowo
W porcie we Władysławowie mamy okazje przepłynąć się jedną z najszybszych łodzi w Polsce o mocy 900KM i rozwijającą prędkość 120km/h. Jest to idealna...
czytaj więcej
Jesienią do Władysławowa? Po co? odpowiedź - JOD !
Wiele słyszy się o jodzie przez całe życie – duże stężenie jodu w powietrzu to powód, dla którego rodzinom z dziećmi poleca się zawsze wyjazdy nad mor...
czytaj więcej
Warto wiedzieć - zobacz więcej

ZALOGUJ SIĘ JAKO TURYSTA

lub

zaloguj się jako użytkownik w portalach ip:tourism:

Błędny login lub hasło, spróbuj jeszcze raz.

Nie masz konta?

zarejestruj się: (zajmie to ok. 25 sek)

ZALOGUJ SIĘ JAKO BIZNES - WŁAŚCICIEL

OBIEKTU NOCLEGOWEGO, GASTRONOMII, ATRAKCJI
Kliknij tu >>

: Wladyslawowo.com!

Kliknij aby zadzwonić
Sukces!

Twoje zgłoszenie zostało wysłane!