Władysławowo - oceny wg. turystów:
średnia 3.73 na podstawie 167 opinii

Kościół p.w. Św. Anny w Chałupach

Historia parafii rzymsko-katolickiej pw. św. Anny w Chałupach

Od 1990 r., po uzyskaniu zgody na budowę kościoła filialnego rozpoczęto prace przy zatwierdzeniu projektu, by już rok później rozpocząć budowę kościoła. 22 grudnia 1991 r., Ks. Bp Marian Przykucki, Ordynariusz Chełmiński,dokonał wmurowania kamienia węgielnego pod nową świątynię. 

3 lipca 1994 r. została odprawiona pierwsza Msza Święta koncelebrowana przez Metropolitę Warmińskiego, Ks. Abp Edmunda Piszcza wespół z Metropolitą Gdańskim, Ks. Abp Tadeuszem Gocłowskim podczas której dokonano poświęcenia nowej świątyni. 

Pierwszym proboszczem został ustanowiony Ks. Marian Świątek, dotychczasowy wikariusz parafii p.w. Św. Pawła Apostoła w Gdyni – Pogórzu.

26 lipca 1997 roku, nowo utworzona wspólnota parafialna obchodziła swój pierwszy odpust ku czci św. Anny. Uroczystościom przewodniczył Metropolita Gdański J. E. Ks. Abp Tadeusz Gocłowski. 
Bryła świątyni przypomina checz, tradycyjną niską chatę rybacką z wysokim dachem. Nad drzwiami wejściowymi umieszczono witraż, utrzymany w kolorystyce zielono-beżowej z napisem "Jestem, który jestem" oraz hebrajskimi literami  JHWH. Na witrażu umieszczono kaszubski ornament kwiatowy. Autorem projektu kościoła oraz witraży jest ks. Roman Rychert.

Wnętrze kościoła utrzymane jest w jasnej tonacji, z białymi ścianami, drewnianym sufitem i marmurową posadzką. W załamaniach dachu umieszczono witraże, nawiązujące swoją kolorystyką i wzornictwem do haftu kaszubskiego oraz do rzemiosła rybackiego (sieci rybackie). W bocznych ścianach kościoła znajdują się witraże: "Ukrzyżowanie" oraz "Duch Święty". Na witrażu "Ukrzyżowanie" umieszczono również sylwetki kościołów w Kuźnicy i Chałupach, połączonych tęczą. Ołtarz główny wyłożono bursztynem. Nad ołtarzem, w części głównej prezbiterium umieszczono figurę Jezusa na krzyżu. Po prawej stronie ołtarza znajduje się obraz św. Anny z Maryją.

Sprawdziliśmy:
0.00
PLN
https://schema.org/InStock
2021-12-31
Restauracja hotelu Meridian
4.3/5.0 1
4.3/5.0
1
czynne: Cały rok
zobacz więcej »
zobacz więcej »
0.00
PLN
https://schema.org/InStock
2021-12-31
Bar "Pod Samowarem", koło kempingu Władysławowo
4.6/5.0 2
4.6/5.0
2
czynne: w Sezonie
zobacz więcej »
zobacz więcej »
zobacz więcej
Warto zobaczyć
4
3
Najważniejszy port na Bałtyku - Port Władysławowo

Port Władysławowo określany jest obecnie mianem najważniejszego i zarazem największego portu rybackiego zlokalizowanego u wybrzeży Bałtyku. Jego budowa rozpoczęła się w roku 1935, w pełni gotowy do użytku był już trzy lata później.

czytaj więcej
4
Rejsy szybką motorówką – Władysławowo

W porcie we Władysławowie mamy okazje przepłynąć się jedną z najszybszych łodzi w Polsce o mocy 900KM i rozwijającą prędkość 120km/h. Jest to idealna alternatywa dla osób pragnących oderwać się na moment od codzienności i poczuć wspaniałą morską bryzę. 

czytaj więcej
2
Jak morskie wyprawy na ryby, to tylko Władysławowo!

Wędkarstwo jest Twoją pasją? Miłością do łowienia ryb zaraził Cię dziadek? Marzysz o przeżyciu prawdziwej przygody życia, która przyniesie moc cudownych i niezapomnianych wspomnień? W takim razie koniecznie udaj się do Władysławowa by wyruszyć na jedną z wielu morskich wypraw.

czytaj więcej
Ocean Park we Władysławowie
Zapraszamy Państwa do największej atrakcji we Władysławowie do OCEAN PARK. To miejsce edukacji, zabawy i rozrywki dla dzieci małych i dużych oraz doro...
czytaj więcej
3
Helski Jarmark
Helski Jarmark to wakacyjne przedsięwzięcie, dzięki któremu poznasz twórczość kaszubskich artystów, weźmiesz udział w warsztatach, zrobisz oryginalne...
czytaj więcej
1
Warto zobaczyć - zobacz więcej
Warto wiedzieć
0
1
Jakie naprawdę jest Władysławowo? - warto wiedzieć jadąc po raz pierwszy

Władysławowo to od wielu lat jedno z najchętniej odwiedzanych miast nad polskim morzem. Malownicza lokalizacja i doskonale rozwinięta infrastruktura turystyczna przyciąga tu nawet najbardziej wybrednych urlopowiczów. Wystarczy przejść się po tutejszej promenadzie, by zrozumieć fenomen „Władka”. Władysławowo leży między Chałupami a Karwią...

czytaj więcej
1
Najczęściej zadawane pytania o Władysławowie

Przygotowaliśmy zestawienie najczęściej zadawanych pytań nt Władysławowa oraz odpowiedzi na nie. 

czytaj więcej
0
Jesienią do Władysławowa? Po co? odpowiedź - JOD !

Wiele słyszy się o jodzie przez całe życie – duże stężenie jodu w powietrzu to powód, dla którego rodzinom z dziećmi poleca się zawsze wyjazdy nad morze. A co to właściwie jest jod i dlaczego jest tak potrzebny naszemu organizmowi?To niezwykle istotny pierwiastek...

czytaj więcej
10 powodów dlaczego warto jechać nad morze w czerwcu
Cisza i spokój – pewny odpoczynek, większy wybór miejsc noclegowych, lepsza pogoda to tylko parę zalet dla których warto wybrać się nad morze...
czytaj więcej
1
Pomeranki we Władysławowie - czym charakteryzują się tradycyjne kaszubskie łodzie?
Tradycyjne kaszubskie pomeranki są jedną z głównych atrakcji turystycznych jakimi pochwalić się może Władysławowo. Chcesz wiedzieć czym na tle innych...
czytaj więcej
3
Warto wiedzieć - zobacz więcej
Opinie:

ZALOGUJ SIĘ JAKO TURYSTA

lub

zaloguj się jako użytkownik w portalach ip:tourism:

Błędny login lub hasło, spróbuj jeszcze raz.

Nie masz konta?

zarejestruj się: (zajmie to ok. 25 sek)

ZALOGUJ SIĘ JAKO BIZNES - WŁAŚCICIEL

OBIEKTU NOCLEGOWEGO, GASTRONOMII, ATRAKCJI
Kliknij tu >>

: Wladyslawowo.com!

Kliknij aby zadzwonić
Sukces!

Twoje zgłoszenie zostało wysłane!