Władysławowo - oceny wg. turystów:
średnia 3.73 na podstawie 167 opinii

Pałac, drezyny i piękna przyroda


Krokowa to pobliska wieś kaszubska o wyjątkowo ciekawej historii z zabytkami i urokiem  legend. Od XII do XVIII wieku należała do rodu Krokowskich.

Rajnold von Krockow już jako nastolatek służył na dworach, a potem brał udział w wojnach, które targały ówczesną Europą. To on wybudował zamek, którego pozostałości można oglądać do dziś. Obecna budowla jest dziełem późniejszych właścicieli i wynikiem licznych przeróbek. Po II wojnie światowej właściciele zamku zostali zmuszeni do opuszczenia majątku i wyjazdu do Niemiec. Od tej pory różne instytucje znalazły w nim swoje miejsce. Dziś jest to ekskluzywny hotel. Otacza go piękny park założony przez XVIII - wiecznych właścicieli pałacu. Znajduje się w nim też muzeum poświęcone m. in. rodowi Krockowów, a trzeba przyznać, że był to ród nieprzeciętny, ekstrawagancki i postępowy – o szczegółach ich życia jednak najlepiej dowiedzieć się na miejscu. Miejscowość odwiedził sam król Zygmunt II Waza.

Od XVI  do połowy XIX wieku Krokowa była centrum kalwinizmu na Pomorzu. Nabożeństwa po kaszubsku odprawiano do połowy XIX wieku.Na uwagę zasługuje też neogotycki kościół pw Katarzyny Aleksandryjskiej z I poł. XIX wieku.

W Krokowej znajduje się także zabytkowa kolej (była to trasa wiodąca z Pucka do Krokowej). Jej otwarcie nastąpiło w 1903 roku. Była współwłasnością Krockowów, dziś jest tu baza Kolei Drezynowej – można wybrać się na przejażdżkę po okolicy drezyną, trzeba jednak wcześniej dokonać rezerwacji.

Nie bark tu również licznych rezerwatów przyrody zachwycających swoim pięknem, zapachem i spokojem.

Fotografia: www.zamekkrokowa.pl

Warto zobaczyć
Warto wiedzieć
Jakie naprawdę jest Władysławowo? - warto wiedzieć jadąc po raz pierwszy

Władysławowo to od wielu lat jedno z najchętniej odwiedzanych miast nad polskim morzem. Malownicza lokalizacja i doskonale rozwinięta infrastruktura turystyczna przyciąga tu nawet najbardziej wybrednych urlopowiczów. Wystarczy przejść się po tutejszej promenadzie, by zrozumieć fenomen „Władka”. Władysławowo leży między Chałupami a Karwią...

czytaj więcej
Najczęściej zadawane pytania o Władysławowie

Przygotowaliśmy zestawienie najczęściej zadawanych pytań nt Władysławowa oraz odpowiedzi na nie. 

czytaj więcej
Rejsy szybką motorówką – Władysławowo

W porcie we Władysławowie mamy okazje przepłynąć się jedną z najszybszych łodzi w Polsce o mocy 900KM i rozwijającą prędkość 120km/h. Jest to idealna alternatywa dla osób pragnących oderwać się na moment od codzienności i poczuć wspaniałą morską bryzę. 

czytaj więcej
Jesienią do Władysławowa? Po co? odpowiedź - JOD !
Wiele słyszy się o jodzie przez całe życie – duże stężenie jodu w powietrzu to powód, dla którego rodzinom z dziećmi poleca się zawsze wyjazdy nad mor...
czytaj więcej
Pomeranki we Władysławowie - czym charakteryzują się tradycyjne kaszubskie łodzie?
Tradycyjne kaszubskie pomeranki są jedną z głównych atrakcji turystycznych jakimi pochwalić się może Władysławowo. Chcesz wiedzieć czym na tle innych...
czytaj więcej
Warto wiedzieć - zobacz więcej

ZALOGUJ SIĘ JAKO TURYSTA

lub

zaloguj się jako użytkownik w portalach ip:tourism:

Błędny login lub hasło, spróbuj jeszcze raz.

Nie masz konta?

zarejestruj się: (zajmie to ok. 25 sek)

ZALOGUJ SIĘ JAKO BIZNES - WŁAŚCICIEL

OBIEKTU NOCLEGOWEGO, GASTRONOMII, ATRAKCJI
Kliknij tu >>

: Wladyslawowo.com!

Kliknij aby zadzwonić
Sukces!

Twoje zgłoszenie zostało wysłane!