Władysławowo - oceny wg. turystów:
średnia 3.73 na podstawie 167 opinii

Pomeranki we Władysławowie - czym charakteryzują się tradycyjne kaszubskie łodzie?

O tym, że Władysławowo posiada jeden z największych morskich portów zapewne już wiesz, ale czy wiesz coś więcej na temat łodzi jakie w okresie wakacyjnym można spotkać u jego brzegów? Tradycyjne kaszubskie pomeranki są jedną z głównych atrakcji turystycznych jakimi pochwalić się może Władysławowo. Chcesz wiedzieć czym na tle innych łodzi wyróżniają się pomeranki? Odpowiedzi szukaj w dalszej części wpisu.


Pomeranki - historia powstania

Pierwsza pomeranka wypłynęła w morze w roku 1870. Tradycyjne kaszubskie łodzie rybackie zachwycały wówczas swoim rozmiarem oraz solidnym wykonaniem. Drewniana konstrukcja oraz poszczególne elementy budowy umożliwiały okolicznym rybakom połów ryb w ciągu całego roku, nie tylko w sezonie letnim ale także i zimowym. Pomeranki świetnie radziły sobie w każdych warunkach pogodowych, w końcu dzięki nim ludność mogła liczyć na codzienną dostawę świeżych ryb.

Zastanawiasz się skąd wzięła się ich nazwa? Pomeranka, w dawnej gwarze odnosiła się do Pomorza Zachodniego, czyli miejsca w którym tak naprawdę wszystko się zaczęło. To właśnie tutaj rozprzestrzeniła się moda na drewniane łodzie. Czy wiesz, że nieszczelne łodzie uszczelniane były smołą? Tak, odrestaurowana pomeranka po kilku dniach z powrotem wyruszała w morze. 


Jak wyglądają tradycyjne pomeranki?

Dzisiejsze pomeranki są wiernymi replikami łodzi budowanych przez osadników w XIX wieku. Dawniej wykorzystywano je do połowów ryb takich jak: szprotki, łososie i flądry, obecnie są one użytkowane jako jedna z wielu turystycznych rozrywek rekreacyjnych. Oryginalne drewniane kaszubskie łodzie można podziwiać m.in. w Muzeum Rybołówstwa w Helu, pomeranki stacjonujące w portach są replikami, wykonanymi na wzór tych oryginalnych. Wiele nadmorskich warsztatów szkutniczych do dzisiaj zajmuje się tworzeniem pomeranek na specjalne zamówienie.


Pierwowzór osiągał aż dziewięć metrów długości i prawie trzy metry szerokości, głównym materiałem użytym do budowy łodzi było drewno dębowe, charakterystyczną cechą było gaflowe ożaglowanie. 

Zastanawiasz się czym były napędzane pomeranki? Oczywiście, był to ogromny żagiel, oprócz tego rybacy często wspomagali się samodzielnie wykonanymi wiosłami. 


Pomeranki w Porcie Władysławowo

W miesiącach od maja do połowy października Port Władysławowo przepełniony jest nie tylko turystami z kraju i za granicy, ale również przepięknymi jachtami, żaglówkami i łodziami. Dosyć liczną grupą wśród statków cumujących w porcie są słynne kaszubskie pomeranki, które są jedną z największych atrakcji turystycznych tego regionu.  

Stacjonujące w porcie pomeranki turyści mogą dobrze obejrzeć z bliska, dużą popularnością cieszą się także rejsy po morzu tradycyjnymi drewnianymi łódkami.

Dodatkową wakacyjną rozrywką dla przyjezdnych, a zwłaszcza rodzin z dziećmi są co roczne festyny oraz regaty pomeranek. Goście mogą liczyć na dobrą zabawę połączoną z krótką lekcją historii powstania kaszubskich łodzi rybackich.


Warto zobaczyć
3
1
Najważniejszy port na Bałtyku - Port Władysławowo

Port Władysławowo określany jest obecnie mianem najważniejszego i zarazem największego portu rybackiego zlokalizowanego u wybrzeży Bałtyku. Jego budowa rozpoczęła się w roku 1935, w pełni gotowy do użytku był już trzy lata później.

czytaj więcej
3
Rejsy szybką motorówką – Władysławowo

W porcie we Władysławowie mamy okazje przepłynąć się jedną z najszybszych łodzi w Polsce o mocy 900KM i rozwijającą prędkość 120km/h. Jest to idealna alternatywa dla osób pragnących oderwać się na moment od codzienności i poczuć wspaniałą morską bryzę. 

czytaj więcej
0
Jak morskie wyprawy na ryby, to tylko Władysławowo!

Wędkarstwo jest Twoją pasją? Miłością do łowienia ryb zaraził Cię dziadek? Marzysz o przeżyciu prawdziwej przygody życia, która przyniesie moc cudownych i niezapomnianych wspomnień? W takim razie koniecznie udaj się do Władysławowa by wyruszyć na jedną z wielu morskich wypraw.

czytaj więcej
Ocean Park we Władysławowie
Zapraszamy Państwa do największej atrakcji we Władysławowie do OCEAN PARK. To miejsce edukacji, zabawy i rozrywki dla dzieci małych i dużych oraz doro...
czytaj więcej
5
Helski Jarmark
Helski Jarmark to wakacyjne przedsięwzięcie, dzięki któremu poznasz twórczość kaszubskich artystów, weźmiesz udział w warsztatach, zrobisz oryginalne...
czytaj więcej
5
Warto zobaczyć - zobacz więcej
Warto wiedzieć
0
3
Jakie naprawdę jest Władysławowo? - warto wiedzieć jadąc po raz pierwszy

Władysławowo to od wielu lat jedno z najchętniej odwiedzanych miast nad polskim morzem. Malownicza lokalizacja i doskonale rozwinięta infrastruktura turystyczna przyciąga tu nawet najbardziej wybrednych urlopowiczów. Wystarczy przejść się po tutejszej promenadzie, by zrozumieć fenomen „Władka”. Władysławowo leży między Chałupami a Karwią...

czytaj więcej
4
Najczęściej zadawane pytania o Władysławowie

Przygotowaliśmy zestawienie najczęściej zadawanych pytań nt Władysławowa oraz odpowiedzi na nie. 

czytaj więcej
1
Jesienią do Władysławowa? Po co? odpowiedź - JOD !

Wiele słyszy się o jodzie przez całe życie – duże stężenie jodu w powietrzu to powód, dla którego rodzinom z dziećmi poleca się zawsze wyjazdy nad morze. A co to właściwie jest jod i dlaczego jest tak potrzebny naszemu organizmowi?To niezwykle istotny pierwiastek...

czytaj więcej
10 powodów dlaczego warto jechać nad morze w czerwcu
Cisza i spokój – pewny odpoczynek, większy wybór miejsc noclegowych, lepsza pogoda to tylko parę zalet dla których warto wybrać się nad morze...
czytaj więcej
4
Pomeranki we Władysławowie - czym charakteryzują się tradycyjne kaszubskie łodzie?
Tradycyjne kaszubskie pomeranki są jedną z głównych atrakcji turystycznych jakimi pochwalić się może Władysławowo. Chcesz wiedzieć czym na tle innych...
czytaj więcej
0
Warto wiedzieć - zobacz więcej
Opinie:

ZALOGUJ SIĘ JAKO TURYSTA

lub

zaloguj się jako użytkownik w portalach ip:tourism:

Błędny login lub hasło, spróbuj jeszcze raz.

Nie masz konta?

zarejestruj się: (zajmie to ok. 25 sek)

ZALOGUJ SIĘ JAKO BIZNES - WŁAŚCICIEL

OBIEKTU NOCLEGOWEGO, GASTRONOMII, ATRAKCJI
Kliknij tu >>

: Wladyslawowo.com!

Kliknij aby zadzwonić
Sukces!

Twoje zgłoszenie zostało wysłane!